Jak se vypořádat s novými nároky na značení tabákových výrobků?

Věděli jste, že tabák patří mezi nejčastěji obchodované produkty na černém trhu? Vysoké marže, snadná výroba i přeprava a nízká úroveň kontroly činí tento trh atraktivní a lukrativní pro obchodníky na černém trhu. Některé výzkumy ukazují, že se každoročně nelegálně prodá až 480 miliard cigaret na celém světě.
Jak se vypořádat s novými nároky na značení tabákových výrobků?

Ve snaze zabránit dalšímu nárůstu padělaného zboží a nezákonnému obchodu s tabákovými výrobky ratifikovala Evropská unie Směrnici o tabákových výrobcích (Tobacco Products Directive – TPD), která přináší nové povinnosti pro všechny články dodavatelských řetězců tabákových výrobků. Od 19. května 2019 musí všechny subjekty zapojené do výroby a distribuce tabákových výrobků ze zákona dodržovat nová opatření v rámci sledovatelnosti a rovněž zajistit dodržování napříč dodavatelskými řetězci.

Jedním specifickým příkladem nových funkcí sledovatelnosti je použití unikátních 2D identifikátorů, které musí být na každém balení tabákových výrobků. Ty budou ve formě datového nosiče (např. Datamatrix, dot kódy) a v České republice budou vydávány Státní tiskárnou cenin. Tyto 2D identifikátory musí zajistit okamžitou sledovatelnost v každé fázi výroby a distribuce a zaznamenávat čas a místo v každém kroku, aby v případě potřeby bylo možné produkty vysledovat a vrátit.

Důsledky pro dodavatelský řetězec

Tyto přísné pokyny týkající se značení tabákových výrobků přiměly všechny zúčastněné strany, aby uvedly svboé procesy do souladu s novým předpisem. Výrobci musí zajistit řádné značení a další články v dodavatelském řetězci jsou povinny zajistit podrobné sledování výrobků od počátku až po jejich prodej. Všechna data musí být nahrána do primárního úložiště do 24 hodin, a následně do úložiště kontrolovaného orgány Evropské unie.

Vybavení výrobních linek a dodavatelských článků vhodnou technologií je komplexní úkol. V rámci této směrnice budou muset dotčené subjekty zakoupit technologii, která dokáže dekódovat 2D dot kódy pro kontrolu pravosti a zajištění průběžného sledování produktů. Zajistit soulad s touto směrnicí v celém dodavatelském řetězci bude tedy stát námahu. Tento proces musí být řádně řízen, aby se předešlo zmatkům a nedostatečným opatřením. Zvláště když zvážíme, že mnoho dodavatelských řetězců tabákových výrobků přesahuje hranice EU. Každý světový výrobce tabákových výrobků se bude muset řídit směrnicí TPD, pokud prodává své výrobky v EU.

Jaké povinnosti vyplývají pro jednotlivé články dodavatelského řetězce?

Výrobci

 • Vyžádání jedinečných identifikátorů, které musí být přiřazeny během výroby
 • Přidání 2D bodových kódů na všechny produkty
 • Sledování pohybu produktů na úrovni zásilek

Velkoobchod a Cash & Carry

 • Sledování identifikátorů na paletách k expedici
  Jedinečný 2D identifikátor zajistí snadnou sledovatelnost napříč celým dodavatelským řetězcem.
 • Sledování a hlášení vrácených položek
 • Hlášení produktů k odeslání, včetně místa, kam jsou odesílány

Distributoři

 • Skenování a hlášení přijímaných produktů
 • Zajišťování identifikace když jsou palety rozbalovány a míchány do různých zásilek
 • Sledování logistického pohybu zásilek

Prodej spotřebitelům

 • Hlášení místa prodeje každého balení
 • Shromažďování prodejních dat do databáze

Boj proti ochodování na černém trhu

Sledovatelnost je v boji proti padělání a pašování tabákových výrobků klíčová. Jakmile je možné zjistit původ těchto produktů, riziko padělání se značně snižuje. Pečlivé sledování zároveň usnadňuje orgánům veřejné správy zjišťovat, kdy a kde se tyto produkty dostanou na nelegální trh, a podniknout podle toho potřebné kroky. Zvýšená sledovatelnost má tedy potenciál snížit nezákonný obchod s tabákovými výrobky, avšak není to tak jednoduché, jak se zdá…

Jak tabákové výrobky procházejí dodavatelským řetězcem, viditelnost menších balíčků se stává složitější. Palety se rozdělují, krabice jsou rozbalovány a jednotlivé kartony jsou namíchány do různých objednávek. To vše výrazně ovlivňuje sledovatelnost, zvláště když unikátní 2D identifikátory musí zvládnout celou tuto cestu a snímání dat prováděno na každém kroku. Všechny dotčené subjekty budou muset splňovat minimální požadavky stanovené tabákovou směrnicí TPD. Hardware musí být schopný číst 2D kódy, včetně bodových nebo Datamatrix kódů, bez ohledu na stav obalu. Hardware musí být současně kompatibilní se softwarem, aplikacemi a dalšími nástroji potřebnými pro plnění povinností Směrnice o tabákových výrobcích, ať už ve skladech, nebo při přepravě. Jen tak budou všechny subjekty schopny identifikovat výrobky a zásilky, kontrolovat jejich platnost, zaznamenávat jednotlivé kroky v obchodním procesu a předávat tato data do příslušných úložišť.

Tabáková směrnice přinese výhody díky snížení množství padělaného a pašovaného zboží a lepší viditelnosti celého dodavatelského řetězce. Avšak společnosti, které dosud neučinily dostatečná opatření, čeká ještě mnoho práce.

Ještě nejste vybaveni technologií pro splnění požadavků na nové značení tabákových výrobků? V naší nabídce naleznete snímače kódů i mobilní terminály, které jsou schopné přečíst i bodové či Datamatrix kódy, a pomohou vám tak zvládnou tyto nové nároky. Jedná se například o snímače Datalogic Gryphon 4500 SeriesHoneywell Xenon 190X-HDZebra DS36X8-SR, terminály Honeywell EDA51Zebra TC56Zebra MC3300 a další.

Podívejte se na následující videa, která ukazují, jak snadné je s vybranými zařízeními snímání dot kódů:

Datalogic Gryphon 4500 Series a Honeywell Xenon 190X-HD Zebra MC3300

Nevíte si rady s výběrem správného zařízení? Náš tým vyškolených a certifikovaných odborníků vám navrhne řešení podle vašich konkrétních požadavků a poradí s výběrem nejvhodnějšího zařízení. Neváhejte nás kontaktovat!

Datascan - systémy automatické identifikace
✖ Zavřít

Poptávka